Cooking Class

Run every Tuesday, and Thursday.
In the morning we meet and talk about the local dish we are all go9ing to cook. Then it is off to the market to shop and bargain for the ingredients (allow up to $10) with the local vendors. Don’t worry, our cook accompanies you on this journey.
Then it is back to the resort and the preparation and cooking begins. When the cooking is done, the eating begins. If you want to feed your family let us know and we will adjust your shopping list accordingly.
This is a good fun day and gives you the sights, sounds and smells of the market. Our cook is there to answer your questions. If you are not an accomplished cook, don’t worry our cooks will guide you through the process.
The cost of the class is just $14 including transport to and from the markets.